איזור
מחדרים
עד חדרים
עיר / ישוב
ממחיר
עד מחיר
שכונה
מקומה
עד קומה
סוג הנכס
טקסט חופשי
חפש

מה בין ממשלת כנען לממשלה של היום? כמה דברים שחייבים לדעת על ניהול נכון של משבר בהיסטוריה היהודית.  

מה בין ממשלת כנען לממשלה של היום? כמה דברים שחייבים לדעת על ניהול נכון של משבר בהיסטוריה היהודית.

אלעזר לוין, כלכלן עיתונאי ומרצה במיזם הדיגיטלי הייחודי ללימוד פרקטיקה ממנהלים בכירים במשק הישראלי מספר "שאחת הפעמים הראשונות שבהן היה על עם ישראל ומנהיגיו לנהל משבר הייתה בראשית ימי השופטים. ממשלת כנען, בראשות המלך יבין ושר הצבא סיסרא, השתלטה על חלקים מא"י, בעיקר בצפון הארץ. לרשותם עמד צבא חזק ובראשו 900 רכב ברזל, חיל השריון של אז. היהודים ישבו חסרי אונים 20 שנה. לאחר מכן קמה מנהיגה ששינתה את המציאות. הנביאה והשופטת דבורה, קראה לברק, חייל מצפון הארץ והטילה עליו להקים צבא שילחם בסיסרא. ברק חשש. דבורה הודיעה שתצא עימו לקרב, הנצחון יהיה רשום על שמה. ברק גייס 10,000 חיילים, אבל ארבעה שבטין שפנה אליהם דחו את בקשתם לשלוח חיילים. למרות זאת הצליח ברק, בסיוע של ה', להביס את צבא סיסרא ולהביא שלום לארץ ל-40 שנה.
לקחים: כדי לנהל משבר יש למנות או לבחור מנהיג אחד, תקיף, שלא יירתע מקשיים, אפילו של כח אדם וציוד. אין להירתע מיחסי כוחות בעייתיים. על המנהיג ללמוד את המצב המדיני והצבאי ולקבל החלטות שקולות- עם צירוף של שיקולים צבאיים וצפיה לעזרה של ה'. על המנהיג לצאת לקרב ולא לשבת בבית.

800 שנה לאחר מכן, הפגין נחמיה מנהיגות בנסיבות קשות אחרות. הימים הם ראשית בית שני, 42,000 יהודים עלו מבבל, כשרבים אחרים סירבו לעלות. העולים התיישבו באזור ירושלים. הם סבלו מהתגרויות של שלשה עמים של גויים, שניסו לגרשם. למזלם של העולים, הגיע לארץ נחמיה, שהיה שר המשקים של מלך בבל. הוא בחן במהירות את המצב והגיע למסקנה שהבעיה העיקרית היא שירושלים היא עיר פרוזה ופרוצה. נחמיה החליט לבנות במהירות חומה. מנין יקח כח אדם וחומרי בניין? נחמיה חילק את מסלול החומה לכ-40 קטעים והטיל על 35 קבוצות, רובן על בסיס משפחתי לבנות את הקטעים(5 קבוצות בנו שני קטעים כל אחת).

הקבוצות השתמשו בין היתר באבנים שלמות או שבורות שנשארו מחומת בית ראשון. כך השיגו אבנים וברזל ממקורות אחרים, שלא פורטו. נחמיה הורה לקבוצות לעבוד 24 שעות ביממה במשמרות, כנראה גם בשבתות. הוא עצמו סייר בלילות וגער בכל נרפה.. בניית החומה הסתיימה במהירות, 52 יום לתדהמת הגויים.

לקחים: מתגברים על משבר על ידי קביעת או מציאת מנהיג תקיף, ללא בחירות, אפילו יגיע מבחוץ. המנהיג חייב ללמוד במהירות את המצב ולקבל החלטות מיידיות וללא סחבת. עליו לתת פקודות ברורות ולדרוש ביצוע מעשי ולוח זמנים מהיר. על המנהיג לתת דוגמא אישית ולהיות בחזית העבודות יומם וליל."
בעלי תפקידים רבים במיזם הדיגיטלי ללימוד פרקטיקה מבכירים במשק מעידים על כך שבניית אסטרטגיה נכונה צריכה לקחת בחשבון מספר תרחישים שעלולים לקרות וכמובן שאין תשובה להכל אבל חשוב לייצר ארגז כלים שיתן סדרי פעולה, מה צריך לעשות, מתי ולמי לפנות בעת משבר.

אלעזר לוין, כלכלן עיתונאי ומרצה במיזם הדיגיטלי הייחודי ללימוד פרקטיקה ממנהלים בכירים במשק הישראלי ממשיך ומספר "שבזמננו עמדה ישראל בפני משבר גדול לפני כ-50 שנה, במלחמת יום הכיפורים. הצבא והמילואים גויסו במהירות, אך דומה שחלק מהמנהיגים, כולל שר הביטחון משה דיין ואלוף פיקוד הדרום, נתפסו לא מוכנים, מבוהלים ואף בפאניקה. הנתונים הצבאיים היו קשים, בין היתר כי קו המעוזים מפל לידי המצרים, וחלק גדול מחיל האוויר הושמד. מה עושים?! מי שהציל את המצב היתה אזרחית ללא נסיון צבאי, אבל עם תכונות של מנהיגות, ראש הממשלה גולדה מאיר. היא ישבה במשרדה ימים ולילות, כמעט ללא שינה, עקבה אחרי המתרחש, פעלה מהר ככל שאפשר בנסיבות שהיו, ונתנה הוראות והנחיות. מכיוון שלא היתה איש צבא, סמכה על המפקדים הצבאיים ונתנה להם חבל ארוך. שגילתה משבר מנהיגות בחזית, הורתה לשר חיים בר- לב, רמטכ"ל לשעבר, ללבוש מדים ולטוב דרומה, כדי להנהיג ולהציל את המצב. היתה זו החלטה חסרת תקדים, שהצדיקה את עצמה. בנוסף דאגה לקבל סיוע צבאי מהיר מאד. ממשלת ארה"ב, וניהלה מגעים להפסקת אש. אין ספק שמאיר הצילה את המדינה מאסון.

לקחים: גם כאן, ניהול המשבר חייב להיות בידי אדם אחד. הוא לא חייב להיות בעל השכלה צבאית, אך עליו להיות בעל כושר מנהיגות, לתת הוראות ברורות ומיידיות, לתת חבל ארוך לאנשי המקצוע, לא לנדנד- הם מאד עסוקים! – אך לעקוב מלמעלה אחרי פעולותיהם. במידת הצורך יש לנקוט צעדים חסרי תקדים, כגון שליחת שר ממשרדו בירושלים לחזית בסיני או דחיית הבחירות בחודשיים."

לוין ממשיך להפליג במסעו בהסטוריה ומספר "נחזור אחורה ליוני 1940. בריטניה נכנסת פתאום למשבר הגדול בתולדותיה: צבא גרמניה כובש תוך ששה שבועות את צרפת, בניגוד לכל תחזית קודמת. הגרמנים נמצאים על תעלת למנש, 32 ק"מ בלבד מחוף בריטניה, עם צי חזק וחיל האויר המוביל בעולם. הם מאיימים בגלוי לפלוש ולכבוש את בריטניה. ואכן בממשלת לונדון נשמעים קולות בנוסח: הבה ננהל עם הגרמנים מו"מ, ניתן להם מושבות ושטחים ונכרות איתם הסכם שלום.

האיש שהציל את המצב הוא וינסטון צ'רצ'יל, שחדשיים לפני כן  נבחר לראש ממשלת בריטניה. פרוטוקולים שפורסמו בשנים האחרונות מגלים מה אירע: בקבינט המלחמה בן 5 חברים היו 2 ואולי שלושה בעד ניהול משא ומתן עם הגרמנים. צ'רצ'יל היה כמעט היחיד שקבע: אין מו"מ נמשיך במלחמה. הוא אמר בסרט שנעשה עליו "אין לנהל משא ומתן עם טיגריס, שהראש שלך בתוך הפה שלו".הוא לא נרתע מדו"חות שהצביעו על חולשת הצבא הבריטי. הרטוריקה שלו, התקיפות, נימוקיו העניינים, שכנעו את הקבינט להחליט ברוב של 3 נגד 2 להמשיך במלחמה. שני הנותרים גילו אחריות, לא פרסמו על התנגדותם והצטרפו לרוב הלוחמני.
צ'רצ'יל גילה מנהיגות גם לאחר מכן, הגרמנים הפציצו את לונדון וערים אחרות וגרמו נזק רב. צ'רצ'יל המשיך במדיניות של "ממשיכים להלחם ללא משא ומתן". הוא תגבר את חיל האויר, את ההגנה האוירית, הורה לבנות מקלטים, הפך את הרכבת בתחתית למקלט לילה ל-700 אלף איש, פנה לממשלת ארה"ב לקבל סיוע צבאי ומדיני ועוד ועוד.
כמו מנהיגים אחרים: גילה דוגמא אישית, לאחר ההפצצות בלילה יצא לרחובות שנפגעו, צעד באומץ, הניף בידו את סימן ה "וי" המפורסם. תקצר היריעה לספר על מנהיגותו.
לקחים עיקריים: יש לבחור מנהיג שיגלה תקיפות, לא יירתע מקשיים אלא יתמודד איתם, ינהיג את חבריו לקבל את דעתו, וכל את זאת תוך כדי קבלת נתונים צבאיים מעודכניים. עליו לצאת לחזית, במקרה זה הרחוב. כל שנות המלחמה הפליג או טס צ'רצ'יל לכל חזית, לעתים ממש מול אש האויב. המנהיג צריך לקבל החלטות חמורות ולא שגרתיות כגון הטלת צנזורה- לראשונה בתולדות בריטניה. כדי למנוע מידע מהאויב על המנהיג להתרכז בנושא העיקרי, ונושאים אחרים, כגון קיצוב וצנע, יטיל על מנהלים מוכשרים אחרים. בכלל, עליו לבנות סביבו קבוצת עוזרים מוכשרים ומהימנים. מותר לו מפעם לפעם למנוע פרסום ידיעות על מפלות, כדי לא לפגוע במורל.

תכונה יחודית לצ'רצ'יל היתה שמצא זמן גם להפוגה ומנוחה: שנת צהריים, צפיה בסרט, קשר עם בני משפחה, ארוחה טובה, הוא ידע את ערכן של הפוגות אלה."
מאז ועד היום,
ענבר בזק- מרצה במיזם הדיגיטלי ללימוד פרקטיקה מבכירים במשק מספרת בהרצאתה בנושא שיווק דיגיטלי על משברים שמתנהלים ברשתות החברתיות, מה עושים במקרה של ביקורת שלילית או קמפיין "שהתהפך" עלינו ויצר תגובות שליליות במקום חיוביות,מה עושים במקרים האלה?
איך מנהלים משברים ברשתות החברתיות? לפצות בשקט? האם הלקוח תמיד צודק? במקרה שהיה בזמנו של פיצה דומינוס, פורסם סרטון שבו עכברים נוגסים בבצק פיצה, העובדים פוטרו, תיקנו ורעננו נהלים וכן מנכ"ל ובעל הרשת בישראל התנצל בפני הלקוחות ולקח אחריות על הארוע.

הדוגמא האחרונה לניהול משבר בישראל היא מגפת הקורונה, שלפני שלש שנים התפרצה במהירות. תוך חודש חלו מאות אלפים, רבבות אושפזו, אלפים מתו. הממשלה נאלצה להטיל הגבלות תנועה חמורות ולאסור על מפגשים של יותק מקבוצת אנשים קטנה. המשק שותק, בתי ספר נסגרו, מפעלים עבדו חלקית בלבד, אירועי הספורט בוטלו, בתי הכנסת נסגרו. מי שהציל את המצב היה בנימין נתניהו, שפעל יום ולילה בכמה זרועות. הוא קיבל מידע מעודכן ופעל במהירות בכמה זרועות. ראשית, הופיע מדי ערב בטלוויזיה בשידור ישיר לאומה, מסר מידע על מצב המחלה והחולים, הוציא הנחיות ונתן תחזית. האזרחים ידעו והרגישו שיש מנהיג והוא יודע מה לעשות. שנית עקב אחרי המצב בשטח, הוציא הנחיות לטיפול בחולים, לסגירת מפעלים, משרדים ובתי ספר, למתן פיצוי כספי למאות אלפים שהושבתו מעבודה ועוד ועוד. שלישית פנה לחברת התרופות פייזר ולראשיה והשיג במהירות שיא חיסונים בכמויות גדולות שסייעו להתגבר על המחלה אם בהדרגה.

לקחים עיקריים: כמו בכל משבר, צריך שיהיה מנהיג שינהל אותו, עם קבוצת עוזרים מוכשרים ואמינים. על המנהיג לתת מידע אמיתי, לומר את האמת, לא לשקר. הוא לא ימנע מצעדים לא פופולריים, כמו סגירת בתי כנסת ליום כיפור או איסור על כריכת "סדר פסח" משפחתי גדול. עליו לצאת לשטח או למרפאות ולבתי החולים, עליו לנצל את קשריו גם בדרך לא מקובלת, כדי להשיג חיסונים, להיות ראשון להתחסן, בצילום ישיר, ולגייס את סכומי הכסף שיש לשלם בעדם. על המנהיג להבין שהמדינה בשעת חרום, לנהוג בהתאם ולהצליח להעביר תחושה זו לציבור מבלי לגרום לפאניקה.

ערן זיני-מנכ"ל בורסת היהלומים בהרצאתו במיזם ללימוד פרקטיקה וכלים מעשיים להצלחה מבכירים במשק הישראלי מספר  שבתקופת הקורונה החברה בבורסה שהוא המנהל שלה פעלה נכון זיהתה מהר מאד את המשבר, למדה יתרונות וחסרונות, קיבלה החלטות ודיוורה אותן יפה".
תבינו, שוק היהלומים הינו שוק שמגלגל מיליארדים ויום בהיר אחד סגרו את השמים.
זיני ממשיך ואומר:" הסיטואציה הזו מאד מורכבת לניהול, בניהול עובדים. חברות שלא הוציאו לחל"ת היו בבעיה בסעיף ההוצאות".

במסגרת ניהולו את המשבר פתחו קורסים בתוך הבורסה, שיווק באינסטגרם, פייסבוק, פלטפורמות מסחר והכל במטרה לשפר את היכולת מבחינה דיגיטלית.
 
פנינה קרן מומחית לפיתוח יכולות ההון האנושי ויצירת אימפקט ארגוני, כיהנה בעברה כמנהלת משאבי אנוש של בנק ישראל מספרת בהרצאתה במיזם הדיגיטלי ללימוד פרקטיקה מבכירים במשק :"שבמשבר הקורונה לפי מחקרים וסקרים אותם ארגונים שדאגו לשמר את מידת החיבור של העובד למקום העבודה פיתחו חוסן ארגוני, אותם מנהלים ידעו לתחזק את הקשר עם העובדים".
החומרים מתוך מיזם דיגיטלי חדשני ללימוד פרקטיקה ויסודות הניהול מבעלי תפקידים בכירים במשק הישראלי- הקורס הכי טוב לפיתוח עובדים ולפיתוח מנהלים.


בסרטון אורן אלטמן, בין תפקידיו: מנכ"ל פונדק רמון ישרוטל, מנכ"ל קראון פלאזה ים המלח,מנכ"ל אפריקה ישראל תיירות ונופש, מנכ"ל נירוונה, לאונרדו ומריאן מרשת מלונות פתאל והקים את מלון ארץ צאלים ואת מלון ארץ דפנה


מספר על ניהול משברים- חלק מהרצאתו- ניהול בכיר- בית הספר לניהול יצירתי
https://vimeo.com/647076249

לקבלת הסיסמה -סמסו
052-3428786
שרון

לשון זכר כמוה כלשון נקבה
קישור לסיליבוסים המלאים:
 
https://drive.google.com/drive/folders/1C8i3RaFOt4ga4yvPWZHi2cWerIM5BB9V?usp=sharing
 
 
האמת על עולם העבודה- מה שלא מלמדים אתכם בבית, הליכי גיוס לעבודה,קידום בעבודה, רגע לפני ראיון עבודה או ראיונות עבודה או כתיבת קורות חיים, צפו במנהלים
#
קורס פיתוח קריירה
קורס ייעוץ קריירה פרקטי
ייעוץ תעסוקתי
התפתחות קריירה
ניהול קריירה
ניהול קריירה מאמרים
קורס פיתוח מנהלים
קורס ניהול עובדים
קורס ניהול צוות
קורס ניהול ומנהיגות
קורס פיתוח מנהלים סיליבוס
קורס ניהול און ליין
קורס מנהלים און ליין
קורס פיתוח קריירה און ליין
קורס ניהול בכיר
קורסי ניהול מומלצים
קורס ניהול משאבי אנוש
קורס פיתוח עסקי
קורס יזמות עסקית
קורס משאבי אנוש און ליין
סיליבוס ניהול משאבי אנוש
קורס משאבי אנוש הייטק
קורס הכשרת מנהלים
קורס מנהלים מתחילים
קורס מנהלים בכירים
קורס פיתוח עסקי ואסטרטגיה
קורס ייעוץ עסקי
קורס יועצים עסקיים
דרושים עובדים
שאלון סגנון ניהולי
איזה מנהל אני
מנהל משימתי
מנהל יוזם
שאלון פיתוח מנהלים
מנהל ריכוזי
קורס ניהול
לימודי ניהול ארגוני
קורס ניהול פרויקטים טכנולוגים
קורס פיתוח סטארט אפ
יוזמים סטארט אפ
איך להקים חברה
איך לפתוח עסק בגיל צעיר
פוליטיקה ארגונית
איך מקימים עסק מהבית
יזמות עסקית
האם כדאי לפתוח עסק עצמאי
פיתוח ארגוני מאמרים
פיתוח ארגוני דרושים
הדרכה ופיתוח ארגוני
תרבות ארגונית
קורס יזמות
קורס פתיחת עסק
קורס ניהול עסקים קטנים
קורס פתיחת עסק חדש
קורס שיווק לעסקים
קורס שיווק דיגיטלי לעסקים
קורס ארגון ושיטות
קורסים לארגון
קורסים לארגונים
קורסים לחברות
הכשרות פנים ארגוניות
קורס למנהלים בכירים
קורס למנהלים מתחילים
קורס מנהלים דרג ביניים
קורס ניהול בכיר
קורס מנהיגות
פיתוח מנהיגות אישית
פיתוח מנהיגות עסקית
קורס הנהגה
פיתוח מנהיגות
קורס מנהיגות לבני נוער
קורס מנהיגות לילדים
מנהיג כריזמתי דוגמא
תכונות מנהיגות כריזמטית
תכונות של מנהיג
איך לפתח כריזמה
פיתוח מנהיגות
קורס מנהיגות בקהילה
מנהיגות חברתית
מנהיגות מתגמלת
תיאוריות בניהול ומנהיגות
מנהל מנהיג
ניהול ומנהיגות שינוי וחדשנות
מנהיג חברתי
ניתוח מנהיג
סוגי מנהיגות
מנהיגות משתפת
ממנהל טוב למנהל מצויין
ממנהל למנהיג
להפוך ממנהל למנהיג
קורס פיתוח סטארט אפ
יוזמים סטארט אפ
ניהול אסטרטגיה מיתוג ושיווק
קורס ניהול קהילות
לימודי אסטרטגיה
קורס אסטרטגיה שיווקית
קורס ניהול מותג
קורס דירקטורים מומלץ
קורס דירקטורים
קורס דירקטורים ונושאי משרה
פורום מנהלים בכירים
פורום מנהלים
פורום מנהלות בכירות
פורום נשות עסקים
פורום מנכ"לים
פורום מנכ"ליות


 

אפיק פרסום בניית אתרים