איזור
מחדרים
עד חדרים
עיר / ישוב
ממחיר
עד מחיר
שכונה
מקומה
עד קומה
סוג הנכס
טקסט חופשי
חפש

מדריך לבחינה של משרד המשפטים  

המדריך לנבחן לבחינה של מבחן המתווכים של משרד המשפטים

:

למי מתאים להיות סוכני תיווך במקרקעין?


למי מתאים להיות סוכני תיווך נדל"ן? האם תיווך זה בשבילי? האם כדאי לי להוציא רישיון תיווך במקרקעין? האם אני צריך לעבוד במשרה מלאה בכדי להרוויח הרבה כסף בתחום התיווך במקרקעין? תמיד חלמתי להיות מתווך במקרקעין, האם כדאי לי לגשת למבחן המתווכים? שאלות רבות מסוג זה נשאלות אצלנו במרכז להכוון תעסוקתי ברשת סוכנויות תיווך "אל-הנכס", אשר ממונה על הכוונת קרירה בתחום התיווך במקרקעין. לימוד למבחן המתווכים של משרד המשפטים והכשרת סוכני נדל"ן  אשר מקנה גם השמה למחפשי העבודה בתחום התיווך בסניפי רשת "אל -הנכס", המנוהלים על ידי הזכיינים  ברחבי הארץ.
בתיווך מקרקעין אפשר לעבוד גם בתחום המגורים וגם בתחום המסחרי, הכוונה למכירה והשכרה של נכסים וליהנות מעמלת התיווך הנכספת בעסקאות הן מהלקוחות המוכרים והן מהלקוחות הקונים.
מי שיכולים לעבוד בתיווך מקרקעין במדינת ישראל, הם אלו שיוציאו רישיון תיווך מטעם משרד המשפטים וישלמו את האגרה.

במדינת ישראל בכדי להוציא רישיון תיווך במקרקעין צריך לעמוד בתנאי הסף אשר מופיעים בחוק המתווכים, כפי שיורחב בהמשך, מעבר בהצלחה את בחינת המתווכים ותשלום אגרה לרשם המתווכים ממשרד המשפטים.

לא רבים יודעים זאת, אך מעבר של מבחן המתווכים אינו מספיק בכדי להצליח בפועל ולהרוויח סכומי כסף גדולים בתחום התיווך במקרקעין. בכדי להיות סוכני תיווך במקרקעין מוצלחים ומומחים בתחומם, צריך לרכוש ידע פרקטי בתחום התיווך במקרקעין, ורצוי מניסיונם של אחרים, שכן אופי העבודה בתיווך הוא אופי עבודה של "עצמאיים". אין תלוש שכר שמחכה כל ה-10 לכל חודש, מי שיצליחו בעבודה בתחום התיווך הם אלה שמאמינים ביכולת של עצמם ליצר הצלחה ואף יובילו לסגירת עסקאות תיווך במקרקעין בפועל, יגבו את העמלה אשר מגיעה להם במלואה מהלקוחות ויבנו  לעצמם עסק מצליח ומוניטין טוב באזור התמחות מסוים.
" אנחנו דואגים להעביר את זכייני רשת "אל-הנכס" תכנית הכשרה מסודרת לזכיינים אשר רוצים לפתוח ולנהל משרדי תיווך מצליחים. חלק מתכנית ההכשרה היא להפוך אותם למגייסים ומאמנים של סוכני תיווך נדל"ן. זכיינים מצליחים הם אלו שגייסו לעבודה אנשים איכותיים, ישרים והגונים עם מנוע פנימי אדיר ורצון ענק להצלחה. תפקידם של זכייני הרשת ברחבי הארץ הוא לאתר אנשים, אשר יש להם פוטנציאל להצליח בתיווך וחלום גדול לפתוח עסק עצמאי.  לקלוט אותם לעבודה, להכניס אותם לתכנית הכשרה מסודרת וללמד אותם את רזי המקצוע, לרבות מתן תסריטי שיחה לפגישות, אימון ויישום וכמובן לתת להם את הכלים לעבור את מבחן המתווכים של משרד המשפטים באמצעות הלימוד במרכז להכשרה מקצועית של רשת סוכנויות תיווך "אל-הנכס", מספר מוטי נחום, מייסד ובעלים של רשת סוכנויות תיווך "אל-הנכס".


הידע הפרקטי אותו  צריכים לרכוש סוכני התיווך במקרקעין הינו, גם אך לא רק, בחירה נכונה של אזור התמחות לעבודה, אשר כולל בדיקת כדאיות כלכלית ופוטנציאל עסקי של האזור שבו הם חושבים לעבוד, קבלת כלי עבודה למיפוי נכון והיכרות ברמה הגבוהה ביותר של  האזור, הכנת תסריטי שיחה מסודרים לשיחות טלפוניות או לפגישות שטח עם לקוחות קונים ומוכרים, משכירים ​
שוכרים, ידע גדול בזיהוי מוטיבציות קניה או מכירה של לקוחות, בדיקת כדאיות כלכלית והכנת דוחות כדאיות לנכסים, תכנית שיווק מובנת לשיווק נכסים, משאים ומתנים בתיווך במקרקעין, הצבת יעדים, הנעה, הגעה לאותם יעדי מכירה, פיתוח מעגלי קשרים עם אנשים אשר קשורים לתחום הנדל"ן ועם אנשים אשר אינם קשורים לתחום הנדל"ן, לימוד ויצירת שיטת עבודה מותאמת אישית ועוד הרבה.

לא זו אף זו, בכדי להצליח בתחום התיווך במקרקעין, יש להיות בעל תכונות אישיות אשר אותן אי אפשר לרכוש בשום מעבר של מבחן בכלל ומעבר של מבחן המתווכים בפרט. חלק מהתכונות אשר מאפיינות סוכני תיווך מצליחים מפורטות להלן: ייצוגיות, מקצועיות, איכות, כושר ביטוי גבוה, יכולת למידה, גמישות, יכולת הקשבה, יכולת יישום תהליכי עבודה, יושרה, הגינות ורצון אדיר להצליח. כמו כן  אם קיים "החיידק של הנדל"ן" – זה בוודאי יכול לתרום.
"ניתן לתאר אדם שיש לו את כל הכישורים להצליח, אך לא מבין כלום בתיווך "כיהלום לא מלוטש", ואלו האנשים שהיינו שמחים לעבוד איתם", ממשיך ואומר מוטי נחום, בעלים ומייסד של "אל - הנכס".

יתר על כן, חשוב להבין שאין גיל לעבודה בתיווך, מי שיכולים להצליח בעבודה בתיווך נדל"ן הם חיילים משוחררים, סטודנטים, משני קרירה, גמלאים והרשימה עוד ארוכה, אך הדבר החשוב ביותר הוא שידעו כי המשמעות של העבודה בתיווך מקרקעין היא, הלכה למעשה, הקמת עסק עצמאי לכל דבר ועניין. צריך "אוויר כלכלי" לחודשים הראשוניים של העבודה, שיתכן שלא תהיה הכנסה עדיין ואף יתכן שסוכני התיווך במקרקעין אף יצטרכו להוציא כסף על פרסומים, כדג' כרטיסי ביקור, מודעות בעיתונים ושיווק הנכס.


כמה אפשר להרוויח בתיווך?

רשת סוכנויות תיווך "אל-הנכס" היא רשת מזכה אשר מוכרת זיכיונות, קרי זכות להפעיל משרד תיווך אשר נושא את סימן המסחר "אל-הנכס". הזכיין המפעיל את הסניף עבר תכניות העשרה ארוכות, מעניינות ומרתקות ובעל יכולת לגייס, להכשיר ולנהל סוכני נדל"ן ולהובילם להצלחה באמצעות דרך ושיטת עבודה מסודרת. הגדרה של זכיין לפי חוק הגנת הצרכן, התשמ"א -1981, היא "בעל זכות שימוש בשם העוסק המקיים מערכת עסקית חשבונאית נפרדת "מהעוסק".
כעולה מהאמור לעיל, הזכיין או הזכיינית אשר בחרו להפעיל משרד תיווך בזכיינות מטעם "אל-הנכס" פועלים במטרה לגייס ולהכשיר סוכני נדל"ן, אשר יקבלו אזור התמחות לפעילות ועבודה באזור הזיכיון שלהם. לדג' זכייני העיר פתח תקווה יפעלו לקלוט ולהכשיר סוכנים עם או בלי ניסיון בתיווך לשכונות מסוימות בעיר, לדג' שכונת כפר גנים, המרכז השקט וכו'.

בגדול, בתחום התיווך במקרקעין ניתן לעבוד כסוכן תיווך מקרקעין עצמאי, הן לבד והן מטעם משרד תיווך. לדג' משרד תיווך במקרקעין אשר מופעל על ידי זכיין או זכיינית מטעם רשת סוכנויות תיווך נדל"ן  כמו "אל-הנכס". או לרכוש זיכיון מטעם חברת "אל- הנכס", על כך מומלץ לקרוא במדריך לזכיינים באתר שלנו, או לעבוד באופן עצמאי בתחום התיווך, או בכובע של מנהלי משרד או בכובע של 
סוכני תיווך ללא זהות כלשהי.

כמה מרוויחים באמת סוכני נדל"ן זו שאלה מאד מעניינת. התשובה לכך טמונה בכמה עמלה נגבית בפועל מהלקוח. חוק המתווכים במקרקעין - התשנ"ו 1996 קובע בתקנות המתווכים פרטי הזמנה הכתב כי עמלת המתווך היא הסכום שהוסכם בין המתווך ללקוח.
עמלת התיווך הממוצעת ב"אל-הנכס" היא 2%+מע"מ במכירה בכל צד.


עמירם גוטפריד- זכיין ומנהל משותף בסניף אל הנכס נתניה אומר:"גיוס הון אנושי איכותי של אנשים הרוצים לעבוד בענף התיווך במקרקעין הוא ערך עליון מבחינתנו, אנחנו נותנים הזדמנות אמיתית לכל מי שרוצה להשתלב בעבודה בענף. אני חייב לציין שלא עובר ראיון עבודה אחד בלי ששואלים אותי, כמה אחוזים אני ארוויח בעסקה? התשובה שלי היא אחרי הרבה שנים של עבודה כמנטור של סוכני וסוכנות נדל"ן, השאלה היא לא כיצד מתחלקים האחוזים מעמלת המכירה בין משרד התיווך למתווך, אלא ממה אתה מקבל את האחוזים. אם מצטרפים לרשת ישראלית מתפתחת, אשר פועלת לפי דרך ושיטה עקבית, הכלים אשר מקבלים שמלמדים את המתווכים החדשים והוותיקים בענף כאחד לשמור על העמלה שלך קרי, 2%+מע"מ אשר נגזר ממחיר הדירה הסופי אחרי משא ומתן.  בכדי לעשות זאת, יש להבין באמת מה הערך המוסף של המתווך בהליך מכירת הדירה, ולדעת להעביר את זה ללקוח בצורה הטובה ביותר ללקוח מגדילה את יחידת הרווח".
יתר על כן, אם בוחרים לפעול כסוכני תיווך במקרקעין  במשרד תיווך במקרקעין אשר מנוהל ומופעל על ידי זכיין, זכיינית או זכיינים של "אל- הנכס", העמלה של הסוכן לרוב תנוע בין 40% ל- 50%, תלוי בתנאים. כדג' על מי חלים הפרסומים,
בשל העובדה שהזיכיון הוא עסק עצמאי לכל דבר ועניין, הם יכולים ליצור לעצמם מודלים לתגמול של סוכני נדל"ן.

במידה ובוחרים לעבוד כזכיינים של רשת "אל-הנכס" הרווח לזכיין, לזכיינית או לזכיינים, אם שותפים רכשו זיכיון ביחד, הוא 90%, שכן 10% תמלוגים ישולם לבעלת הזיכיון, קרי "אל-הנכס ישראל".
נרחיב ונאמר שקיימת עוד אפשרות להרוויח בתחום והיא במודל של "סופרוויזרים". ניתן להשתלב במשרדי רשת "אל-הנכס" כמאמני סוכנים ולהרוויח גם על העסקאות של "הסופרוויזרים" עצמם וגם על הסוכנים שיפעלו תחתם.
מידע לגבי אפיק זה תוכלו לקבל במשרדי הזכיינים ובמשרדי הנהלת הרשת.

כמה מתווכים באמת יש בישראל?

לפי הנתונים אשר מפורסמים באתר של רשם המתווכים במקרקעין, נכון לסוף שנת 2015, מספר המתווכים המורשים הוא 18,500.
השאלה המעניינת שעליה לא תמצאו תשובה באתר של רשם המתווכים הוא כמה מתווכים מתוך המספר שמצוין לעיל עובדים במשרה מלאה,
וראו לנכון להפוך את מקצוע התיווך לעיסוק עיקרי עבורם. השאלה הנגזרת מכך כמה מתוכם מצליחים באמת להגשים את הפוטנציאל הרווחי הגלום 

בעבודה בענף.
הנוסחה המנצחת, לדעת מוטי נחום, מייסד ובעלים של רשת סוכנויות תיווך "אל-הנכס" היא באמת להשתלב בעבודה בתחום התיווך במקרקעין בכל הרצינות ובכל הכח.
ללמוד ולרכוש כלים טובים ושיטת עבודה מובנית לעבודה ולהיצמד לזכיינים אשר הינם מאמנים טובים שעברו תכנית הכשרה מסודרת, לצד שימוש בסימן מסחר טוב שיכול
"לפתוח דלתות".
כאשר עובדים לפי הדרך הנכונה, לא צריך להמציא את "הגלגל".
יותר מזה, במבחני התיווך בבנייני האומה בירושלים אנחנו פוגשים אנשים רבים ומכל שכבות האוכלוסייה: חיילים משוחררים, פורשי צה"ל, גמלאים, אך גם הרבה אנשים אשר
כבר היום עוסקים בתחום הנדל"ן כ
​מו מעצבי פנים, אדריכלים, שמאים וכיוצא בזו, לא כולם עוסקים בתיווך כמקצוע עיקרי". ממשיך ומספר מוטי נחום.
 

מיהו רשם המתווכים ומה תפקידיו?

רשם המתווכים במקרקעין הוא הזרוע הביצועית של משרד המשפטים ותפקידיו להקנות רישיונות לתיווך במקרקעין למי שעומד בתנאים לקבלת הרישיון לפי חוק המתווכים.
נרחיב על התנאים לקבלת רישיון תיווך במקרקעין בהמשך. תפקידו השני הוא לנהל פנקס של בעלי רישיונות לתיווך במקרקעין.
בנוסף, קיימת וועדה מייעצת לרשם המתווכים בכל מיני עניינים, לרבות לעניין תוכן הבחינה ולקבלת רישיון תיווך. בוועדה יש שלושה חברים לפחות
וביניהם מתווך במקרקעין, נציג צרכנים ועורך דין נציג לשכת עורכי הדין בישראל.
 

מהם תנאי הסף לכניסה למקצוע התיווך במקרקעין?

האם כל אחד יכול להיות מתווך במקרקעין? האם אפשר להתעורר יום בהיר אחד ולהגיד לעצמנו, זהו, היום נרשם לבחינת התיווך במקרקעין ונוציא רישיון תיווך?
האם כל אחד יכול לגשת למבחן המתווכים?

התשובה לכל השאלות הללו היא שלילית, שכן יש רשימה  סגורה של תנאים לקבלת רישיון תיווך, אשר מופיעה בס' 5 של חוק המתווכים.
רק מי שנתקיימו בו כל התנאים אשר מפורטים להלן, יוכל להוציא רישיון תיווך ולגשת למבחן המתווכים של משרד המשפטים.
1. צריך להיות אזרחים או תושבים של מדינת ישראל  או תושבי חוץ שניתן להם היתר כדין לעבוד בישראל
2. חייבים להיות מעל גיל 18.
3. אסור להיות פושטי רגל.
4. לא יתקבלו להיות מתווכים אנשים אשר הורשעו בעבירה שמפאת חומרתה או נסיבותיה אין הם ראויים לשמש כמתווכים במקרקעין – יש לבדוק לגופו של עניין מול רשם המתווכים.
5. לא יתקבלו להיות מתווכים אנשים אשר נידונו לעונש מאסר בפועל, ולא עברה תקופת צינון של שישה חודשים מיום שסיימו לשאת את עונשים ועד למועד הגשת הבקשה לרישיון תיווך.
6. חייבים לעבור בהצלחה את הבחינה לקבלת רישיון תיווך במקרקעין.
התנאים צריכים להיות מצטברים
 

כיצד מוציאים רישיון תיווך?

לאחר הבדיקה שאכן אתם כשירים להיות מתווכים והנכם עומדים בתנאי הסף, יש להירשם למועד הקרוב של מבחן המתווכים. מומלץ בחום להצטרף
לקורס ההכנה למבחן המתווכים של משרד המשפטים הקרוב, אשר מופעל מטעם המרכז להכשרה מקצועית "אל-הנכס" במשרד הראשי.
 

מועדי מבחן המתווכים  לשנת 2016:


מבחן המתווכים נערך פעם ברבעון בבנייני האומה בירושלים, רשימת המועדים לבחינה לשנת 2016, מפורטת להלן,
והכל כפי שמפורסם באתר האינטרנט של רשם המתווכים, פרסום זה נכון ליום 21.2.2016.
בכל מקרה תמיד יש להתעדכן באתר האינטרנט של רשם המתווכים ובפרט לעניין זה בקישור הבא:
http://www.justice.gov.il/Units/RashamHamtavchim/GeneralCollector/Pages/moadibhinot.aspx


1.       הבחינה בדיני מתווכים במקרקעין - מועד חורף 2016 תתקיים ביום ראשון, י"ט אדר תשע"ו 28.2.2016 בשעה 12.00 בצהריים במרכז הקונגרסים הבינלאומי - בנייני האומה בירושלים.
ההרשמה תחל ביום שישי, ט"ו כסלו תשע"ו  27.11.2015 ותסתיים ביום ראשון, ט"ו טבת תשע"ו 27.12.2015
2.       בחינה בדיני מתווכים במקרקעין – מועד אביב 2016 תתקיים ביום ראשון , ל' ניסן תשע"ו   8.5.2016 בשעה 12.00 בצהריים במרכז הקונגרסים הבינלאומי – בנייני האומה ירושלים
ההרשמה תחל ביום שלישי, כ"ח אדר א' תשע"ו  8.3.2016 ותסתיים ביום שישי, כ"ט אדר ב' תשע"ו 8.4.2016
3.       בחינה בדיני מתווכים במקרקעין – מועד קיץ 2016 תתקיים ביום שלישי, כ"ז תמוז תשע"ו  2.8.2016 בשעה 12.00 בצהריים במרכז הקונגרסים הבינלאומי – בנייני האומה ירושלים
ההרשמה תחל ביום חמישי, כ"ה אייר תשע"ו, 2.6.2016 ותסתיים ביום ראשון, כ"ז  סיון תשע"ו 3.7.2016
4.       בחינה בדיני מתווכים במקרקעין – מועד סתיו 2016 תתקיים ביום  ראשון  ה' חשון תשע"ז  6.11.2016  בשעה 12.00 בצהריים במרכז הקונגרסים הבינלאומי – בנייני האומה ירושלים
             ההרשמה תחל ביום שלישי, ג' אלול תשע"ו  6.9.2016 ותסתיים ביום
             חמישי, ד' תשרי, תשע"ז 6.10.2016.
 
כיצד נרשמים למבחן המתווכים של משרד המשפטים?
כדי להירשם למבחן המתווכים של משרד המשפטים ניתן להיכנס לאתר באינטרנט של רשם המתווכים, ולשלם את אגרת הבחינה באמצעות כרטיס אשראי.
להלן מפורט הקישור לאתר של רשם המתווכים:

http://www.justice.gov.il/Units/RashamHamtavchim/Pages/Odot.aspx

להלן מפורט קישור להסבר מלא על הרישום דרך אתר האינטרנט של רשם המתווכים:
http://www.justice.gov.il/Units/RashamHamtavchim/Pages/Hadracha.aspx
 
לאחר הרישום למבחן המתווכים ישלח ע"י מי מטעם רשם המתווכים לנרשם אישור לגשת לבחינה, אשר כולל פרטים אשר נוגעים למבחן המתווכים, מבחינת מקום, שעה, מועד ומספר שולחן.
           

תשלומי אגרות לרשם המתווכים:


 1.     אגרת בחינה ע"ס 494 ש"ח לתשלום בטרם בחינת הרישוי, כתנאי לרישום לבחינה.
2.    אגרה חד פעמית בעד רשיון ורישום בפנקס המתווכים ע"ס 966 ש"ח - בתוקף מיום התשלום ועד ל31.12 של אותה שנה.
    
3.    אגרה שנתית ע"ס 484 ש"ח לתשלום עבור חידוש רשיון המתווכים ופעילות שוטפת:


http://www.justice.gov.il/Units/RashamHamtavchim/Pages/DafAgrot.aspx

היכן מתקיים מבחן המתווכים של משרד המשפטים?

הלימודים בקורסי ההכנה למבחן המתווכים מטעם רשת סוכנויות תיווך "אל-הנכס" פרוסים ברחבי הארץ במיקומים שונים.
ניתן לשוחח עם יועצ/ת לימודים במרכז להכשרה מקצועית "אל-הנכס" במשרד הראשי או במשרדי הזכיינים.

מבחן המתווכים הרשמי של רשם המתווכים יהיה בבנייני האומה בירושלים, וכפי שציינו פעם ברבעון.
 

מה החומר לבחינה  של מבחן המתווכים של משרד המשפטים "ממעוף הציפור"?

(כמעט) כל מה שצריך לדעת לפני שקונים ומוכרים דירה.
הכנה מלאה למבחן המתווכים של משרד המשפטים.
חלק מהנושאים לבחינה מפורטים להלן, הרשימה המלאה מפורטת בנושאי הבחינה.
חוק המתווכים, מיהו המתווך, מה צריך לדעת כדי לקבל עמלת תיווך, חובת הגינות וזהירות, חוק הגנת הצרכן, הטעיות צרכנים, איך נכרת חוזה במדינת ישראל, הפרות חוזה, פיצויים, מהו זכרון הדברים? , חוזה אחיד,הערת אזהרה, ניתוח נסח טאבו, כמעט כל מה שצריך לדעת לפני שקונים דירה מקבלן, ליקויים בבניה איחור במסירה, תק' בדק, תק' אחריות, בטוחות מקרקעין, בעלות, שכירות זיקת הנאה, משכנתא , שותפות במקרקעין, פירוק שיתוף, בית משותף, תקנונים, סכסוכים בין שכנים, תמא 38, רכישת דירה בכינוס נכסים, ירושה, מס שבח, מס רכישה, תכניות מתאר, דיירים מוגנים ודמי מפתח, דירות ונכסים בדיירות מוגנת, מה ההבדל בין קרקע פרטית לקרקע של מנהל מקרקעי ישראל, לעניין מושגים כמו היוון, דמי היתר, הסכם פיתוח, הסכם חכירה, חריגות בניה, תכנון ובניה, תכניות וועדות התכנון,  היטלי השבחה, מס שבח, מס רכישה, מושגי יסוד במשכנתאות ועוד.
מגוון פסקי דין מרתקים מתחום הנדל"ן.

ברשימת המושגים והמונחים שצריך לשנן לבחינה מופיעים מושגים ומונחים אשר קשורים לרשות מקרקעי ישראל, מקרקעין ,מיסוי, תכנון ובניה ומושגי יסוד במשכנתאות:
לדג' מושגים כגון: חכירה, חכירה לדורות, לשכת רישום מקרקעין, נסח רישום מקרקעין,חברות משכנות, איתור מידע על נכסים באזור יהודה ושומרון, חוזה פיתוח עם מנהל מקרקעי ישראל, חוזה חכירה עם מנהל מקרקעי ישראל, דמי הסכמה, דמי היוון, דמי היתר, מכירת נכסים אגב הסכם 

גירושין,מס ערך מוסף בעסקאות מקרקעין,משכנתא, גרירת משכנתא, הקפאת משכנתא, משכון, היתר בניה, הקלה ושימוש חורג.
כמו כן, יש רשימת פסקי דין שיש ללמוד את ההלכות ומוסרי ההשכל בהם, להלן מפורטים רשימת פסקי הדין:
עא 7247/97 כוכבה יצחקוב נ' מרדכי אביב מפעל בניה בע"מ.
עא 158/77 חוה רבינאי נ' חב' מן השקד בע"מ(בפירוק)
עא 294/76 רחל פסרמן ואח'
עא 2643/97 שלמה גנץ נ' בריטיש וקולוניאל חברה בע"מ ואח'
רעא 394/88 אנגל שושני ואח' נ' אברון את פורת בע"מ
עא 107/86 אהרון חסין נ' דוד בלס ואח'
ת.פ 1224/06 מדינת ישראל נ' דוידסון דניאל
ברע 2285/05 אבנר שמואלי ואח' נ' דורון סמוכה
ברע 209/01 זיוה וזאב מאיר נ' טלי שושן ואח'
עא 3455/06 דה כהן בע"מ נ' אלון עמרם
עא 2144/91 הנרי מוסקוביץ נ' כץ  אסתר ביר כמנהלת עזבון המנוח טוביה ביר ז"ל
עא  4582/08 אהרון גופר נ' יהודית קאופמן
תא 2461/07 דרור בראון ואח' נ' יפה סידרון ואח'
תפ 1081/06 מדינת ישראל נ' אופז עדי
תא 1966/05 קשתות הנשיא יעוץ ושווק נדל"ן בע"מ נ' דוד שמעון ואח'.
תא 6577/98 טרנס גלובל סוכנות לנכסים בע"מ נ' נתנאל אל. אל סי בע"מ ואח'
תא 35922/07 מרדכי עוז נ' משה עזרא
תא 50812/06 זילברגר מיכאל נ' סגל משה


רשימת החוקים בספר החוקים:
חוק המתווכים במקרקעין, התשנ"ו 1996
תקנות המתווכים במקרקעין, התשנ"ז - 1997
תקנות המתווכים במקרקעין(פרטי הזמנה בכתב), התשנ"ז -1997
תקנות המתווכים במקרקעין(נושאי בחינה), התשנ"ז -1997
תקנות המתווכים במקרקעין(פעולות שיווק), התשס"ה- 2004
חוק הגנת הצרכן, התשמ"א- 1981(סעיפים נבחרים)
תקנות הגנת הצרכן(האותיות בחוזה אחיד ובתנאי הכלול במידע אחר המיועד לצרכן), התשנ"ה -1995.
חוק החוזים(חלק כללי), התשל"ג- 1973( סעיפים נבחרים).
חוק החוזים(תרופות  בשל הפרת חוזה), התשל"א-1970
חוק החוזים האחידים, התשמ"ג -1982(סעיפים נבחרים)
חוק המקרקעין, התשכ"ט - 1969(סעיפים נבחרים)
חוק המקרקעין(חיזוק בתים משותפים בפני רעידות אדמה), התשס"ח - 2008
חוק המכר (דירות) , התשל"ג- 1973.
צו מכר דירות(טופס של מפרט), התשל"ד -1974
חוק המכר(דירות)(הבטחת השקעות של רוכשי דירות), התשל"ה 1974
חוק הגנת הדייר(נוסח משולב), התשל"ה 1974(סעיפים נבחרים)
חוק התכנון והבניה, התשכ"ה- 1965 (סעיפים נבחרים)
חוק מיסוי מקרקעין(שבח ורכישה), התשכ"ג- 1963
חוק העונשין, התשל"ז- 1977(סעיפים נבחרים)
חוק רישוי עסקים, התשכ"ח- 1968(סעיפים נבחרים)
צו רישוי עסקים(עסקים טעוני רישוי), התשע"ג- 2013
חוק יסוד: מקרקעי ישראל0
חוק מקרקעי ישראל, התש"ך-1960
חוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז- 1967( סעיפים נבחרים)
תקנות ההוצאה לפועל, התש"ם 1979(סעיפים נבחרים)
חוק שמאי מקרקעין, התשס"א 2001(סעיפים נבחרים)
חוק הירושה, התשכ"ה -1965 (סעיפים נבחרים)

נושאי הבחינה למבחן המתווכים כמפורט בתקנות המתווכים נושאי בחינה:
כאן מופיע ציטוט של הוראות החוק  לעניין נושאי הבחינה של מבחן המתווכים.

תקנות המתווכים במקרקעין (נושאי בחינה)(תיקון), התשע"א-2011
(להלן- החוק), לאחר התייעצות עם רשם 1 בתוקף סמכותי לפי סעיף 6 לחוק המתווכים במקרקעין, התשנ"ו-1996
ועם הועדה המייעצת לפי סעיף 4 לחוק, אני מתקין תקנות אלה:
2 החלפת תקנה 1 2. במקום תקנה 2 לתקנות המתווכים במקרקעין (נושאי בחינה), התשנ"ז- 1997
,
יבוא:
"נושאי הבחינה 2. (א) נושאי הבחינה יהיו כמפורט להלן:
"ס ח התשנ , ו" עמ' 1 .70
"ק ת התשנ , ז" עמ' 918; התשס א" , עמ' 2 .728
803-31-2010-000008 ': מס חוק הצעת
803-99-2010-032753 :סימוכין
(1) רשימת חיקוקים כלהלן:
; 3 (א) סעיפים 1 עד 26 ו- 39 עד 53 לחוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג- 1973
4 (ב) חוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה), התשל"א-1970
 
_ _ _ _ _ _ ה ת ש ע " א י ע ק ב נ א מ ן
 ש ר ה מ ש פ ט י ם
 ( 2 0 1 1 _ _ _ _ _ _ _ _ _ )
( 3 - 2 7 9 7 מ ח )
803-31-2010-000008 ': מס חוק הצעת
803-99-2010-032753 :סימוכין
ד ב ר י ה ס ב ר

 

ספרי הלימוד לבחינת המתווכים של משרד המשפטים:

ספרי הלימוד למבחן המתווכים כוללים ספר חוקים וספר עקרונות ומושגי יסוד ופסקי דין. ניתן לעיין בספרי הלימוד בקישור הבא:

http://www.justice.gov.il/Units/RashamHamtavchim/Pages/DininM.aspx

כיצד נוכל להירשם לקורס הכנה למבחן המתווכים?
ניתן לפנות למשרד הראשי של רשת סוכנויות תיווך "אל-הנכס", ולבקש לשוחח עם יועצ/ת לימודים אשר ישמחו לתת את מלוא המידע לגבי מועד הבחינה הקרוב, רישום לבחינת המתווכים וקורסי ההכנה למבחן המתווכים מבחינת, תכנים, מיקומים, תועלות, חומרי הלימוד ומידע על המרצים. וכמובן, לבחירתכם, מידע לגבי שיבוץ לעבודה בתחום התיווך הן בתור סוכנים והן בתור זכיינים.
1700-702-777
כיצד יוצרים קשר עם רשם המתווכים?
 
מנהלת יחידות מקצועיות
רשם המתווכים
רחוב בית הדפוס 22
גבעת שאול
ירושלים 9134301 


 
כתובת
רשם המתווכים
רחוב בית הדפוס 22
גבעת שאול
ירושלים 9134301
 
קבלת קהל
קבלת קהל ומענה טלפוני בימים א-ה בשעות 8.30-13.00
 
טלפון
02-6549333
 
פקס
02-6467939

http://www.justice.gov.il/Units/RashamHamtavchim/Pages/YeziratKesher.aspx


האם מבחן המתווכים הוא מבחן אמריקאי או מבחן פתוח?
מבחן המתווכים הוא מבחן אמריקאי, אשר כולל 25 שאלות רבות ברירה שבהן צריך לבחור את התשובה הנכונה ביותר.

כמה צריך לקבל במבחן המתווכים של משרד המשפטים בכדי לעבור את הבחינה?


ציון "עובר" בבחינה הוא מ-60 נקודות ומעלה.

 
קיבלתי את התוצאה החיובית במבחן המתווכים, מה עכשיו?
הודעה על ההצלחה במבחן המתווכים בצרוף טופס בקשה לרישיון ישלחו לנבחן מטעם רשם המתווכים.
טופס הבקשה כולל תצהיר של הנבחן אשר מאומת על ידי עורך דין שאכן הנבחן עומד בתנאי הסף לקבלת הרישיון תיווך.
את הטופס הזה יש לשלוח בדואר לרשם המתווכים, הטופס ייבדק על ידי רשם המתווכים באמצעות מחלקת תעודות יושר במטה הארצי וכונס הנכסים הרשמי במדינת ישראל.
על סמך הבדיקות הללו, יחליט רשם המתווכים האם הנבחן אכן יכול להוציא רישיון תיווך במקרקעין.
והרי ואין בעיה עקרונית והנבחן יכול לקבל את רישיון התיווך במקרקעין תישלח אל הנבחן הודעה על כך ותשלום אגרה.
יש לשלם את האגרה בבנק הדואר או דרך האתר של רשם המתווכים, כפי שציינו לעיל.
לאחר מכן, רישיון התיווך ישלח בדואר רשום לנבחן.


כמובן, שצריך לשלוח גם תמונת פספורט שתופיע ברישיון תיווך.
             
מתי ניתן לקבל את התוצאות עבור מבחן המתווכים ?
תשובות רשמיות מטעם רשם המתווכים יועברו לנבחן תוך 30 יום מיום משלוח התוצאה על ידי הרשם.
התשובות הרשמיות לבחינה יינתנו אך ורק על ידי רשם המתווכים.

תשובות משוערות מוצעות (לא רשמיות) יפורסמו על ידי מרצי המרכז להכשרה מקצועית "אל-הנכס", בשעה 17:00 ביום הבחינה באתר באינטרנט של "אל-הנכס".
 
רוצים להתחיל לעבוד כמתווכים, מה עכשיו?
חייכו, תיווך זה באמת מקצוע מצוין, קבעו פגישה במשרד ההנהלה הראשית של רשת סוכנויות תיווך  "אל-הנכס" בעניין עבודה כזכיינים, "סופרוויזרים", מגייסי כח אדם,
מנהלי משרד או מתווכים.

לפרטים נוספים צרו איתנו קשר עוד היום:

טל':1700-702-777
info@el-haneches.co.il
sharon@el-haneches.co.il

 

 
אפיק פרסום בניית אתרים